Rozmowa z Reprezentantem Polski i napastnikiem Startu - Jakubem Ferdynusem.

Rozmowa z Reprezentantem Polski i napastnikiem Startu - Jakubem Ferdynusem.

Jakub Ferdynus - napastnik Startu Toruń, Reprezentant Polski Niesłyszących

Kuba, za nami cztery pierwsze kolejki ligowe. Start wygrał trzy mecze i zremisował jeden. Jak oceniasz początek sezonu w wykonaniu drużyny?

Witam. Początek sezonu można ocenić po wynikach i naszej pracy na treningach od kiedy przyszedł nowy trener. Mamy bardzo ułożony zespół, rywalizację w drużynie. Możemy spokojnie powalczyć o najwyższe cele a może nawet o awans do 5 Ligi.

Tabela po 4 kolejkach - klik 

Przed nami wyjazd do Lisewa. Będzie to "mecz na szczycie" ponieważ obecnie Victoria jest druga, my zaś liderujemy tabeli. Jak oceniasz szanse na podtrzymanie passy zwycięstw Startu i jak oceniasz możliwości drużyny w perspektywie całego sezonu.

Mecz z Lsewem będzie najważniejszym spotkaniem od początku sezonu.. Pokonując Lisewo można jeszcze odskoczyć w tabeli i spokojnie liderować. Była by to dodatkowa motywacja do treningów. Dla mnie nie ma innej opcji jak jechać i przywieźć 3 pkt do Torunia..Z perspektywy całego zespołu myślę, że pokażemy w tym sezonie siłę.

Od lat jesteś Reprezentantem Polski niesłyszących. Niedawno graliście mecz z Reprezentacją Czech. Opowiedz proszę w kilku zdaniach czytelnikom o tej drużynie. O co obecnie gra.

Reprezentantem Polski jestem od 14 lat i nadal wierzę w sukces naszej Kadry Polski Niesłyszących. Mimo 31 lat na karku, czuje się nadal młodo i zawsze jestem głodny gry. Tak, ostatnio graliśmy z Czechami mecz towarzyski przygotowujący do eliminacji na Olimpiadę do Brazyli 2021r. W najbliższym czasie w październiku  rozegramy pierwszy mecz elimacyjny ze Szwecją. Drugi mecz w 2021 na wiosnę u nas z Irlandią w Pruszkowie. Dwa zwycięstwa dają awans na Olimpiadę 2021 w Brazyli. Jestem dumny, że mogę reprezentować nasz kraj

A czy czymś różni się gra w drużynie z osobami niesłyszących od tej w której pozostali słyszą dobrze?
W której TY czujesz się lepiej/pewniej/swobodniej?


Przed nami nowa runda ligowego typera, zapraszamy do zabawy - klik


Różni się tym, że w Reprezentacji gramy bez aparatów słuchowych i to jest zupełnie inne granie. Posługujemy się językiem migowym na boisku jak chcemy przekazać jakieś wskazówki. Szczerze, co do pewności gry dobrze czuję się w obu światach, ale trochę swobodniej w niesłyszących drużynach. Osoby niesłyszące tak jak ja lepiej mnie rozumieją.

Ze względu na kolizje terminów udało Ci się zagrać ze Startem dwa mecze ligowe, ale wystarczyły one, żeby zdobyć 5 goli i dołożyć asystę. Jeśli uda Ci się zagrać większą ilość spotkań, jest szansa na koronę króla strzelców ligi. Pozycja "9" to miejsce na boisku gdzie czujesz się najlepiej?

Reprezentacja Polski niesłyszących przed meczem z Czechami (foto. Profil FB Reprezentacji)Dokładnie. Chciałem być na lidze po tym meczu z Czechami, przyjechać na  2 polowe chociaż, ale niestety uraz na meczu Reprezentacji uniemożliwił mi grę w meczu Startu. Pól roku przygotowywałem się indywidualnie, bo był zakaz. Obecnie trenuje w klubie i z 3-4 x w tygodniu na siłowni, przygotowuje się też pod kątem Reprezentacji. Zaglądam czasem na rozgrywki na orliku jak pasuje czasowo. Jest to dla mnie taki dodatkowy trening. Celem i motywacją w Starcie dla mnie jest awans do 5 Ligi. Im wyżej będziemy grali, tym lepiej przygotuje się na Olimpiadę. Jak zdobędę tytuł Króla strzelców to też będzie dobrze hehe. Skupiam się jednak przede wszystkim na tym, by pomóc drużynie, mimo że przechodzę ostatnio trudny czas (sprawy rodzinne). Jeśli chodzi o pozycje na boisku, to tak, najlepiej czuje się na 9-tce :)

Dziękuję za rozmowę

A Ciebie, szanowny czytelniku, zapraszamy do kibicowania Startowi w najbliższą sobotę od godziny 15:00. Jeśli nie osobiście w Lisewie, to w relacji na żywo, która będzie prowadzona na facebookowym profilu Klubu - klik

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości